Dbanie o własne finanse oraz umiejętność prowadzenia budżetu domowego to kwestie bardzo ważne dla większości z nas. Niezależnie od tego, jakim budżetem dysponujemy na co dzień, warto dowiedzieć się, jak systematycznie zwiększać swoje dochody i monitorować wydatki. W odpowiedzi na rosnącą potrzebę środowiska osób z niepełnosprawnością w zakresie edukacji finansowej przeprowadziliśmy projekt „Budżet domowy na plusie” dedykowany osobom zamieszkałym na terenie miasta stołecznego Warszawy.
Działania projektowe odbyły się w terminie od maja do września 2024 r. W pierwszym etapie przeprowadziliśmy akcję promocyjną i rekrutacyjną, aby dotrzeć z informacją o ofercie do najbardziej potrzebujących. W dniu 22 sierpnia odbył się warsztat stacjonarny dla klientów Klubu Integracji Społecznej przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy. Z kolei dnia 12 września przeprowadziliśmy szkolenie online, aby udostępnić wydarzenie dla szerszego grona odbiorców.
Tematem spotkań było dbanie o własne finanse poprzez prowadzenie budżetu domowego. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie kroki warto podjąć, aby zwiększyć swoje dochody, a jednocześnie racjonalnie wydatkować środki, którymi dysponują na co dzień. Poruszyliśmy też temat blokad i niewspierających przekonań dotyczących pracy i pieniędzy, a także porozmawialiśmy o znaczeniu emocji w podejmowaniu decyzji finansowych. Uczestnicy aktywnie brali udział w warsztatach, pracowali w parach i grupach, wymieniając się swoimi opiniami i doświadczeniami. Mieli okazję zwiększyć swoją świadomość na temat własnych przekonań dotyczących posiadania i zarabiania pieniędzy oraz wykonywania pracy zarobkowej.
Uczestnicy mieli następnie możliwość udziału w konsultacjach indywidualnych ze specjalistami z zakresu finansów i informatyki, by pogłębić swoją wiedzę i w praktyczny sposób skonstruować swój pierwszy budżet. Działania projektowe wpłynęły pozytywnie na sytuację finansową beneficjentów i zachęciły ich do przejęcia kontroli nad własnym portfelem. Pan Łukasz stwierdził, że „dzięki udziałowi w warsztacie na temat prowadzenia budżetu domowego dowiedziałem się, jak mogę więcej zaoszczędzić. Zacząłem odkładać na wymarzone wakacje”. Z kolei Pani Joanna zauważyła, że udział w projekcie pozwolił jej zrozumieć, dlaczego kontrolowanie wydatków jest ważne: „Od teraz robię zakupy z listą zakupową i sprawdzam, co naprawdę potrzebuję kupić.”
Mamy nadzieję, że to dopiero początek działań Fundacji Strefa Innowacji w obszarze edukacji finansowej. Trzymajcie kciuki za powodzenie kolejnych projektów.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Programu „wESpół wspieramy ekonomię społeczną” finansowanego przez UBS i koordynowanego przez BORIS w partnerstwie z MCPS.
Zapraszamy do odwiedzania strony projektu.