„WymIaNNa – porozmawiajmy o innowacjach społecznych” to wydarzenie, które odbywa się od pięciu lat, a za każdym razem organizatorzy wybierają inne miasto. Piąta edycja „WymIaNNa” to wydarzenie, na którym nasza fundacja uczestniczyła po raz pierwszy. Jak wiecie, nasze działania to głównie obszar online, więc wyjazd i udział w wydarzeniu, prócz udziału w panelach, jest również okazją do spotkania się w tak zwanym realu. Naszym celem było słuchać, szukać inspiracji oraz uczestniczyć w wybranych spotkaniach tematycznych.
Spotkanie odbyło się 14 i 15 października 2024 r. w Kielcach. Głównym miejscem naszego spotkania było Centrum Kongresowe Targi Kielce. „wymIaNNa” była organizowana przez Fundację Stocznia w partnerstwie z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Te dwa dni były czasem poznawania nowych pomysłów i ludzi, szukania inspiracji i nowych pomysłów, a także budowania relacji na przyszłość.
Braliśmy udział w następujących sesjach tematycznych:
1 .”AI bez tajemnic: Odkrywamy potencjał sztucznej inteligencji dla organizacji społecznych i samorządów” – prowadził: Jerzy Kurgan i Maciej Dzierżek, Omawiane były szanse i zagrożenia stosowania AI w działaniach organizacji. Przedstawiono narzędzia, które można wykorzystywać do tworzenia treści, grafik oraz obrazów.
2. „Aby sfinansować IN-nowację IN-westycja finansowa potrzebna OD ZARAZ. O cyklu życia innowacji i o pieniądzach” prowadziła: Teresa Zagrodzka Słuchaliśmy przykładów innowacji społecznych i ich struktury finansowania oraz skalowania od projektu poprzez testy i wdrażania. Poznaliśmy również fundusze i podmioty działające w obszarze finansowania lub dofinansowania projektów z zakresu innowacji społecznych.
3. „Jak robić innowacje społeczne w organizacjach?” prowadzi ł: Krzysztof Alcer, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych W formule sesji wymiany doświadczeń, mieliśmy okazję wysłuchać różnych poglądów na temat innowacji społecznych i systemu wykorzystywania projektów innych podmiotów. Paneliści podkreślali, że warto wdrożyć system, który umożliwi innym podmiotom wykorzystywanie istniejących już projektów innowacji społecznej, aby nie były one tworzone jedynie na potrzeby wykorzystywania funduszy, a po zakończeniu realizacji danego projektu po prostu niewdrażane. Podczas spotkania rzuciliśmy okiem na przykłady z Polski i ze świata. Dyskutowaliśmy o tym, jak organizacje pozarządowe w Polsce odnajdują się w systemie innowacji społecznych. Przyjrzeliśmy się także wątkom: grantów na projekty innowacyjne, punktów za innowacje, presji na innowacyjność i lokalnym strategiom współpracy z organizacjami pozarządowymi w kontekście innowacji społecznych.
Ostatnim punktem w planie wydarzenia były wizyty studyjne. Wybraliśmy wizytę w „Muzeum Dialogu Kultur”. Dowiedzieliśmy się o warsztatach „Muzeo-terapia”. Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach promuje ideę dialogu międzykulturowego, ukazując przykłady pozytywnych relacji i pokojowego współistnienia kultur. Oferują oni również wystawy etnologiczne i archeologiczne.
Organizacja wydarzenia była na wysokim poziomie, a dedykowana aplikacja ułatwiała dostęp do informacji i komunikację. Bogaci w nową wiedzę i doświadczenia, wracamy do działań naszej fundacji z nadzieją na realizację nowych projektów i inicjatyw.

Aby dowiedzieć się więcej o wydarzeniu, odwiedź stronę organizatora na Facebooku:

...