Pod koniec września odbyły się pierwsze warsztaty rozwojowe w ramach drugiej edycji Projektu Młodzi Sprawni Językowo. Tematem naszego pierwszego spotkania była siła psychiczna, ale także jak zmieniać swoje ograniczające przekonania na wzmacniające i jak radzić sobie ze stresem by taką siłę psychiczną rozwijać.

Na początek spróbowaliśmy zdefiniować co cechuje osoby silne psychicznie na podstawie silnych osób, które znamy ze swojego otoczenia. Co sprawia, że odbierane są jako silne? Jakie mają cechy i jak się zachowują? Następnie każdy mógł siebie zdiagnozować, na jakim jest etapie budowania swojej własnej siły i odporności psychicznej i zastanowić się, czego potrzebuje, aby przejść wyżej. Dzielenie się swoimi przemyśleniami, refleksjami, obserwacjami i spostrzeżeniami jest zawsze najcenniejsze w pracy warsztatowej – wtedy uczymy się najwięcej, od siebie nawzajem.    

Kolejnym punktem do omówienia były ograniczające przekonania. Szukaliśmy przykładów myślenia, które nie wspiera nas, odbiera nam energię – mogą to być nasze własne przekonania, ale także przekonania wynikające z kultury, w której żyjemy. Przykładowo, w naszym społeczeństwie jest wiele negatywnych przekonań o pracy – kojarzy się z trudem, wysiłkiem, jest dużo powiedzeń, które odbierają nam energię, np. „I znowu poniedziałek, trzeba iść do roboty”. A przecież nie musi tak być, możemy swoją pracę lubić, nawet jeśli są w niej elementy żmudne czy trudne, jak w każdej pracy. Ważne, aby zadać sobie kilka pytań

  • Czy naprawdę chcę się tak czuć, jak się czuję z daną myślą czy przekonaniem?
  • Jakie znajduję argumenty, które zaprzeczają temu przekonaniu?
  • W jaki sposób mogę to ograniczające przekonanie zmienić na bardziej wspierające? Jak będzie brzmiało takie zdanie? Ważne, aby zatrzymywać się na przekonaniach, które podcinają nam skrzydła, i krok po kroku zmieniać swoje myślenie na zdrowsze, wspierające.

W temacie przekonań omówiliśmy także błędy w myśleniu, którym każdy może ulegać, np. „Nikt nie liczy się z moim zdaniem” jest jednocześnie wyolbrzymianiem i uogólnianiem. Czy rzeczywiście nikt i nigdy? Zdania zawierające słowa „wszyscy”, „nikt”, „zawsze” rzadko są prawdziwe, a jeśli dobrze poszukamy w pamięci, znajdziemy przykład na nieprawdziwość takiej myśli. Poza tym, możemy zastanowić się, w jakich sytuacjach potrzebujemy, aby inni brali nasze zdanie pod uwagę? I kim są ci inni konkretnie?

Na koniec rozmawialiśmy o radzeniu sobie ze stresem, czyli o swoich sposobach na odpoczynek i relaks, o takim odpoczywaniu, które będzie zdrowe, bez sięgania po używki czy napoje energetyzujące. Każdy ma takie swoje rytuały i zajęcia, które odnawiają jego siły, i warto z nich często korzystać, aby dać organizmowi odpocząć, bo organizm przemęczony, napięty, zestresowany będzie prędzej czy później chorował. Bez regeneracji sił daleko nie dojedziemy, dokładnie tak, jak samochód bez paliwa.

A już pod koniec tego miesiąca kolejne warsztaty o rozumieniu siebie, czyli o emocjach, poczuciu własnej wartości i asertywności. Zapraszamy!

Projekt jest finansowany ze środków Fundacji PZU.

Autorka tekstu: Agnieszka Mikołajewska

...