fbpx

Cykl „Jak żyć szczęśliwiej”

Skrót DISC pochodzi od pierwszych liter angielskich słów, określających dany typ zachowań. Każdemu typowi przypisano odpowiedni kolor, kojarzący się z konkretnym stylem zachowania. Dziś omówimy styl niebieski, często spotykany wśród analityków i ekspertów.

Styl C – krytycznie myślący (critically thinking), odpowiada mu kolor niebieski

Powiedzieć o osobach o stylu C, że są tylko krytyczni, byłoby niesprawiedliwe wobec nich. Oni widzą plusy i minusy różnych sytuacji, rozważają za i przeciw, zbierają fakty, a przy tym są dokładni, uporządkowani i metodyczni. Są często gwarantem jakości. Jeśli podejmują się jakiegoś zadania, zależy im, aby było wykonane bardzo dobrze. Są raczej praktyczni. Nie lubią dyskutować o rzeczach abstrakcyjnych, nie mierzalnych. Często to świetni eksperci, gdyż w takiej roli czują się najlepiej. Są raczej uprzejmi, dyplomatyczni i refleksyjni. Dla nich, podobnie jak dla osób o typie S, najbardziej udane spotkania to te w jak najmniejszych grupach, chętnie jeden na jeden. W tłumie nie czują się komfortowo. Osobę niebieską poznamy po tym, że zadaje wiele pytań, danym tematem zainteresowana jest szczegółowo. Czyta też instrukcje i specyfikacje, postępuje ostrożnie i przestrzega zasad. Typ C cechuje REFLEKSJA i INTELEKT.

Przez to, że jest cicha, osoba o stylu C może wdawać się nieśmiała. Niebiescy, mając dużą potrzebę dopieszczania szczegółów, mogą popaść w perfekcjonizm i krytykanctwo, gdyż może być im trudno zaakceptować pracę poniżej ich wyśrubowanych standardów. Często można jednak zauważyć, że krytyka ta opiera się na niezaprzeczalnych faktach, a nie opiniach. I znów, to, co jest silną stroną niebieskich, może w ekstremalnych przypadkach być bardzo trudne dla otoczenia Dlatego też powinni nauczyć się odpuszczać i przyjmować to, że lepsze jest wrogiem dobrego. Powinni akceptować i doceniać wysiłek innych, gdyż zbyt często krytykowani bliscy czy współpracownicy niebieskich mogą czuć się zniechęceni i zdemotywowani.

Komunikując się z osobą o stylu C należy pamiętać o skupianiu się na faktach i szczegółach danego tematu oraz o zachowaniu cierpliwości i unikaniu kontaktu fizycznego. Atmosfera naszej rozmowy powinna być profesjonalna, spokojna, bez zbędnych emocji i bez presji czasu. Symbolem niebieskich są sowy – ptaki kojarzone z mądrością i refleksją.

Jeśli twój styl to styl C

Mów więcej.

Szybciej podejmuj decyzje i działania.

Nie bój się popełniać błędów.

Nie trać z pola widzenia obrazu całości.

Akceptuj niejednoznaczność.

Odpuszczaj sobie i innym.

Jak już wiemy, z reguły rozpoznajemy się na pograniczu różnych stylów, ale jeden lub dwa style będą wyraźnie dominujące. Będziemy się w tym stylu zachowań czuć najlepiej. Co ciekawe i bardzo pozytywne, nasza ludzka natura jest na tyle elastyczna, że w razie potrzeby mamy potencjał sięgnąć do zachowania, które nie leży w naszej naturze, np. w sytuacjach wyjątkowych będziemy zmuszeni szybko zareagować i natychmiast podjąć decyzję, chociaż z natury jesteśmy bardziej refleksyjni i potrzebujemy więcej czasu na decyzje. Albo odwrotnie – osoby mające tendencję do podejmowania decyzji za innych, dla dobra własnych dzieci nauczą dawać im przestrzeń i spokojnie wspierać ich rozwój, nie kontrolując i nie narzucając swojego zdania przez cały czas. W ten sposób doświadczenie wpływa na nasze preferencje zachowań, chociaż w głębi serca będziemy mieć swój ulubiony styl.

Zanim przejdziemy dalej….

Zrób ćwiczenie:

Czy rozpoznajesz się w stylu C? Jeśli tak, wypisz swoje mocne strony.

Zapytaj najbliższych, co w tobie lubią i co jest dla nich trudne w twoim zachowaniu.

W jaki sposób możesz zarządzać swoimi słabszymi stronami, jak możesz poradzić sobie efektywnie z wyzwaniami zachowań w stylu C?

Jeśli to nie twój styl, pomyśl, kto z twojego otoczenia zachowuje się w ten sposób – jak możesz z taką osobą komunikować się bardziej efektywnie? Co możesz dodać do listy sugestii powyżej?

Zapisz swoje refleksje – najlepiej zapisuj je regularnie – to pozwoli ci wyciągać wnioski i zmieniać swoje zachowania na bardziej efektywne.

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie inspirujący i chcesz dowiedzieć się o sobie więcej, zapraszamy do kontaktu z Fundacją w celu skorzystania z coachingu indywidualnego, warsztatów rozwojowych lub umówienia się na profesjonalną analizę zachowań przy wykorzystaniu narzędzia Extednded DISC.

Tekst powstał na podstawie obserwacji własnych oraz materiałów szkoleniowych Extended DISC Polska.

Agnieszka Mikołajewska

Life i arte coach

Certyfikowana konsultantka narzędzia analizy zachowań Extended DISC

...