Czym jest siła psychiczna, a czym nie jest?
Zacznijmy od tego, czym nie jest siła psychiczna. Przede wszystkim nie powinna być mylona z agresją. Agresja oznacza słabość, nieumiejętność poradzenia sobie z sytuacją, bezradność. Tak, jak zranione lub zagrożone zwierzę może w swojej bezsilności zaatakować, tak też człowiek bezradny ucieka się do agresji. Tutaj będziemy mówić o sile, czyli mocy wypływającej ze spokoju, zgody na siebie i świat. To realne i rozsądne spojrzenie na sytuację, bez złudzeń i iluzji. Taki optymistyczny realizm jest kluczowy w sile psychicznej, sprawia, że mamy motywację skonfrontować się z wyzwaniami i jednocześnie nie oczekujemy nierealnych rezultatów, czyli nie ulegamy rozczarowaniom, które często odbierają nam siłę.
Budujemy siłę psychiczną wtedy, gdy przejmujemy inicjatywę i odpowiedzialność za swoje decyzje
Co ciekawe, swoją siłę budujemy właśnie wtedy, kiedy podejmujemy trudniejsze zadania i wyzwania. Pojawia się satysfakcja i poczucie sprawczości, gdy uda nam się wypełnić jakieś trudne zadanie. Osoba silna psychicznie zna siebie i swoje potrzeby, idzie za nimi, a nie za naciskami czy oczekiwaniami z zewnątrz. Taka osoba rozróżnia, na co ma wpływ, a na co nie ma i to przyjmuje. Rozumie, zna i akceptuje siebie, dzięki temu może zrozumieć i zaakceptować innych.
Osoba silna psychicznie nie jest doskonała, przyjmuje, że każdy ma prawo do błędów, ona też, i potrafi wybaczać. Widzi, co jest ważne i o jakie wartości chce walczyć, a co jest nieistotne i co może spokojnie odpuścić, aby nie tracić swojej energii. Jest świadoma swoich priorytetów i według nich podejmuje decyzje.
Budowanie siły psychicznej to proces
Pamiętajmy, że budowanie swojej siły psychicznej to proces, który zaczyna się od poznania siebie, od zbudowania swojej pewności siebie i wiary we własne siły. Na to potrzeba czasu, miłości i akceptacji siebie i swojego życia.
Autorka tekstu: Agnieszka Mikołajewska