Coaching, mówiąc najkrócej, to wspólna podróż w na ścieżce rozwoju w stronę lepszego życia. Taką podróż odbywamy podczas 4–6 spotkań ok. 1,5 godzinnych (lub też podczas warsztatów rozwojowych, w grupie), zajmując się wraz z coachem wybranym tematem. Tematy zależą od danego klienta i mogą być tak różne, jak podniesienie poczucia własnej wartości, wzmocnienie asertywności, odkrycie swoich talentów, poukładanie sobie relacji z innymi, wyjście z życiowego impasu, zaplanowanie dalszej kariery, zmiana ścieżki zawodowej, odnalezienie siebie w życiu zawodowym po urlopie macierzyńskim lub długiej przerwie, skuteczna komunikacja z innymi, poukładanie sobie swoich emocji, wzmocnienie swojej siły psychicznej… Tak naprawdę ile osób, tyle tematów. W coachingu chodzi o postawienie sobie celu – często związanego ze zmianą – i uświadomienie sobie przy uważnej obecności coacha i przy jego czy jej pomocy, w jaki sposób dany cel osiągnąć, albo czy w ogóle warto iść w stronę tego celu, bo przecież możemy się rozmyślić i podjąć inne decyzje.
Coaching to też sztuka zadawania pytań. Coach jest jak zwierciadło dla klienta, w którym on sam przygląda się swoim myślom, potrzebom i pragnieniom. Dzięki temu, że klient jest osobą nieznaną coachowi, coach może zachować bezstronność, będzie bardziej obiektywnym obserwatorem, zobaczy różne aspekty sprawy z zewnątrz. Pewnie wszyscy mamy pozytywne doświadczenie głębokiej rozmowy z przyjacielem, który wysłuchał nas uważnie, a my dzięki temu uświadomiliśmy sobie sedno jakiegoś problemu. To takie rozmowy ‘karmiące’, rozwijające nas, dzięki którym idziemy naprzód w życiu. Czasem jednak przyjaciel nie będzie miał do nas potrzebnego dystansu, będzie wszystkie nasze pomysły akceptował z entuzjazmem, bo jest naszym przyjacielem i nas lubi, a są takie sytuacje, kiedy potrzebujemy urealnić swoje spojrzenie na świat. i tutaj właśnie rola coacha – poprzez odpowiednie pytania, bazując na swojej wiedzy, doświadczeniu i narzędziach coachingowych, dobry coach będzie mógł nam pomóc zobaczyć daną kwestię w innym świetle, co pomoże nam rozwinąć się, podjąć odpowiednie decyzje, poukładać pewne kwestie. Coaching to partnerstwo, to bycie z drugim człowiekiem i towarzyszenie mu, bez narzucania, bez doradzania, w tempie, jakiego każdy klient indywidualnie potrzebuje. Coaching zatem nie jest doradztwem ani terapią, coach nie jest mówcą motywacyjnym ani mentorem. Coach jest swego rodzaju trenerem osobistym, jednak nie w sporcie, chociaż takie jest pochodzenie słowa ‘coach’, ale w życiu – wtedy mówimy o tzw. life coachingu, czy też w biznesie – i to jest biznes coaching.
W ramach Fundacji Strefa Innowacji oferujemy bezpłatne konsultacje coachinowe – a w miarę potrzeby, także pełne sesje – osobom z dysfunkcją wzroku. Osoby niepełnosprawne często żyją i funkcjonują poniżej swoich możliwości, nie wykorzystując swoich talentów i potencjału. Często najwięcej energii poświęcają na pokonywanie barier w życiu codziennym i już nie starcza im siły – a nierzadko nie mają też takiego wsparcia na zewnątrz, w swoim otoczeniu – aby zająć się samorozwojem, aby poukładać swoje myślenie, szczególnie odnośnie niepełnosprawności. Wciąż też w naszym społeczeństwie pokutuje wiele stereotypów na temat niepełnosprawności, a przecież jest to jedno z najbardziej demokratycznych zjawisk. Nikt z nas nie urodzi się już w innym kraju albo z innym kolorem skóry, ale niestety każdy może zostać niepełnosprawnym np. w wyniku wypadku. Niepełnosprawność to nie jest cecha charakteru, to trudność, większe lub mniejsze ograniczenie w codziennym funkcjonowaniu. Pod wpływem właśnie takich szkodliwych stereotypów, że niepełnosprawni są ‘inni’, ‘gorsi’, osoby z niepełnosprawnościami borykają się z obniżonym poczuciem własnej wartości, postrzegają siebie często jako osoby słabsze, gorsze, zależne. A przecież tak nie musi być – każdy z nas ma prawo do szacunku, do szczęśliwego życia, do znalezienia swojego miejsca na świecie – świat jest tak olbrzymi, że dla każdego starczy miejsca, a życie jest większe od naszych ograniczeń…. Coaching jest tutaj wielką pomocą, pozwala uporządkować myślenie, relacje, odnaleźć swoją własną siłę, zrobić miejsce na więcej radości, zadowolenia, wdzięczności, harmonii – pomimo swoich ograniczeń, bo przecież każdy je ma – czy jest fizycznie sprawny, czy nie. Warto zainwestować swój czas i energię w rozwój i odnaleźć swoje miejsce w życiu – po prostu żyć szczęśliwiej.
Autorka: Agnieszka Mikołajewska