fbpx

Największą zaletą warsztatów rozwojowych jest spotkanie z innymi oraz wymiana doświadczeń i spojrzenia na omawiane kwestie. Tak też było na pierwszych warsztatach rozwojowych w ramach 3. edycji projektu Fundacji Strefa Innowacji „Młodzi Sprawni Językowo”. Uczestnikami projektu są młode osoby zamieszkujące mniejsze miejscowości, chcące uczyć się języków obcych – w tym roku, obok języka angielskiego i hiszpańskiego, można także wybrać język niemiecki. Nauce języków towarzyszą warsztaty rozwojowe, na których omawiamy ważne zagadnienia, na początek takie jak siła i odporność psychiczna, asertywność, zarządzanie emocjami czy rozpoznawanie manipulacji. Jednak, aby pracować nad takimi umiejętnościami, najpierw trzeba dobrze poznać i zrozumieć siebie, zaczynając od spojrzenia na miejsce, w którym się w tej chwili znajdujemy w życiu. Do tego służy narzędzie coachingowe pod nazwą „Koło życia”, które pomaga określić poziom satysfakcji ze stanu obecnego zwykle w ośmiu kluczowych obszarach życia. Już samo uzasadnienie swojej oceny w skali 1-10 daje możliwość głębszej refleksji, bo jeśli oceniamy na przykład swoje zadowolenie z pracy na 6, to czego nam potrzeba, aby było o punkt wyżej i co możemy dziś zrobić, aby tego dokonać?  Aby dokonać zmiany na lepsze, trzeba wykonać pierwszy krok, tak, jak wyruszając w podróż, trzeba założyć buty i ruszyć do przodu. Omawiając swoje wyniki i spostrzeżenia, uczestnicy wspierali siebie nawzajem, czerpali z doświadczenia i obserwacji innych, w ten sposób ubogacając siebie nawzajem. I jest to rozwój, którego można dokonać jedynie podczas spotkania z innymi i którego nie zastąpią przeczytane książki czy obejrzane filmy.

A oto jedno z ćwiczeń, które wykonywali uczestnicy i które przyniosło im dużo satysfakcji. Zachęcam do wykonania tego ćwiczenia i zapisania swoich obserwacji. Po jakimś czasie warto powrócić do swojego „Dziennika rozwoju” i zweryfikować, jak blisko jesteśmy do poczucia spełnienia. Pamiętajmy, że im bardziej dokładne wyobrażenie tego, co nazywamy spełnieniem, tym większa szansa, że go rozpoznamy, kiedy przyjdzie. A może przeżywacie już stan spełnienia w swoim życiu? Jeśli tak, to świetnie, niech ten stan z Wami pozostanie😊

Ćwiczenie:
Gdy widzę siebie jako osobę spełnioną, to…

  1. Wyglądam:
  2. Czuję:
  3. Wśród osób, które mi wtedy towarzyszą, są:
  4. Najbardziej cudowną rzeczą, która mi się wtedy przydarza, jest:
  5. Pierwszy krok do osiągnięcia tego, to:

Już wkrótce kolejne warsztaty na platformie ZOOM, zapraszamy wszystkich uczestników 3. edycji MSJ do korzystania z tej formy rozwoju.

Agnieszka Mikołajewska
Life & Talent Coach
Fundacja Strefa Innowacji

...